Budeme niekoľko rokov budeme s nostalgiou spomínať na „staré dobré časy“ a na to, ako sme sa museli spoliehať na profesionálneho kódera pri vývoji najjednoduchších aplikácií ?
Možno.
Podľa spoločnosti Research and Markets sa očakáva, že trh s nízkokódovým programovaním bez kódu bude do roku 2030 generovať príjmy vo výške 187,0 miliardy USD.
Otázka, ktorá sa teraz vynára, znie – Prečo sa no-code platformám venuje toľko pozornosti? Na túto otázku odpovieme v tomto článku.
Sila no-code alebo low-code programov na vývoj aplikácií
Spoločnosť International Data Corporation (IDC) predpovedá, že do roku 2025 dosiahne celosvetová tvorba cloudových aplikácií 750 miliónov.
Inými slovami, dopyt po digitálnej transformácii vyvolal nárast počtu aplikácií vyvíjaných podnikmi. Na uspokojenie tohto dopytu nie je dostatok kvalifikovaných vývojárov ani platforiem. Takisto dochádza k drastickým zmenám v spôsobe, akým vnímame technológie. To masívne prispelo k prijatiu no-code toolov.
V tomto kontexte si treba uvedomiť aj to že tu neide o nahradenie programátorov no-code toolami, ale skôr o ich doplnenie. No-code tooly si našli cestu na trh pretože riešia opakujúce sa problémy firiem jednoduchším spôsobom s ľahšie dostupným ľudským kapitálom.
8 Dôvodov, prečo sa rozbieha zavádzanie nízkokódových platforiem bez kódu
1. Uspokojenie rastúceho dopytu po podnikových aplikáciách
Podľa spoločnosti Gartner bude trhový dopyt po službách vývoja aplikácií rásť minimálne 5-krát rýchlejšie ako kapacita IT na ich poskytovanie. S no-code vývojom možno uspokojiť rýchlo rastúce požiadavky na vývoj softvéru. No-code vývoj aplikácií uvoľňuje vývojárom priestor na sústredenie sa na kritické problémy.
2. Rozmach cloudu sprístupnil technológie všetkým
Pamätáte si na tie časy, keď boli technológie určené len pre elitu? Na vývoj aplikácií a udržiavanie dedičstva ju mohli používať len veľké podniky. Bolo to preto, že nákup hardvéru a tvorba aplikácií boli neúmerne drahé. Rovnako náročné a drahé bolo aj ich upravovanie. Systémy teda zostali strnulé. Malé podniky tu masívne trpeli kvôli závislosti a nedostatku finančných prostriedkov.
Vďaka cloudu potrebujete len internetové pripojenie. Aj mikro startup môže vytvoriť aplikáciu bez toho, aby sa musel starať o náklady alebo infraštruktúru. V skutočnosti to malé podniky robia rýchlejšie ako veľké, čo ich núti byť súčasťou zmien a používať platformy bez kódu pre agilitu.
3. Zbohom staršie systémy!
Tradičné systémy neboli efektívne, pretože boli nepružné a zložité. Tím mohol údaje vypĺňať len v tabuľkách alebo na papieri a posielať ich do centrálnej kancelárie na archiváciu. Tieto kroky zvyšovali riziko chýb a spomaľovali celý proces. Cloud narušil tieto systémy a priniesol na pracovisko flexibilitu. S nástupom no-code, low-code vývojových tímov sa teraz pracuje transparentne a automatizovane, a preto sa s chybami takmer nestretnete. Celý proces je tiež rýchlejší.
Navyše je to celé prispôsobiteľné v závislosti od meniacich sa potrieb. Závislosť je takmer nulová!
4. Závislosť na IT sa znížila
Tradičné pracovné modely vyžadovali zapojenie IT v každom kroku. Vývojári rozhodovali o všetkom, čo sa týka aplikácie, a tím to akceptoval. Cloud a programovanie bez kódu tento model obrátili a znížili závislosť od IT. Každý priemerne digitálne zdatný človek sa teraz môže zmeniť na tvorcu – developera.
IT infraštruktúra a zdroje sú tiež mimoriadne drahé; väčšina podnikov si ich nemôže dovoliť. No-Code programovanie založené na cloude je teda dokonalým riešením. Okrem toho sa tým znižuje záťaž vývojárov, ktorí sa môžu sústrediť na zložitejšiu, prevádzkovú prácu spoločnosti.
5. Agilita je správna cesta!
Vzhľadom na neustále sa vyvíjajúce podmienky podnikania a meniace sa potreby zákazníkov je pre podniky nevyhnutnosťou stať sa agilnými. Na rozdiel od tradičného vývoja umožňujú no-code platformy podnikovým používateľom rýchlo a jednoducho vykonávať zmeny v aplikáciách. Vďaka jednoduchej možnosti drag-and-drop vývoja na no-code platformách je aktualizácia a redizajn aplikácií bezproblémový. To umožňuje spoločnostiam využiť príležitosti na trhu a vyhnúť sa akýmkoľvek rizikám.
6. Využívanie interných zdrojov
No-code, low-code platformy poskytujú používateľom možnosť vytvárať aplikácie s intuitívnym a ľahko použiteľným návrhovým rozhraním. To umožňuje jednotlivcom vytvárať aplikácie bez rozsiahlych znalostí programovania alebo kódovania.
Spoločnosť môže poveriť jednotlivcov, ktorí majú priame skúsenosti s danou problematikou, aby sami vytvárali aplikácie a riešenia bez toho, aby si museli najímať niekoho zvonka. Vďaka schopnosti riešiť problémy a kreativite pri práci na vytváraní aplikácií môžu spoločnosti zabezpečiť optimálne využitie interných zdrojov.
7. Zníženie nákladov
Preč sú časy, keď ste museli dlho čakať na zmeny v aplikáciách alebo minúť veľký balík peňazí na vytvorenie riešení. Bezkódový vývoj aplikácií sa:
- Eliminuje potrebu najímať drahých vývojárov
- Skrátenie obdobia cyklu vývoja softvéru
- Prináša nízke náklady na údržbu softvéru
8. Monitorovanie tieňového IT
V snahe dosiahnuť rýchlejšie a efektívnejšie riešenia majú podnikoví používatelia tendenciu prechádzať na externý softvér bez konzultácie s oddelením IT. Tým, že platformy pre vývoj občanov bez kódu poskytujú podnikovým používateľom slobodu vyvíjať akékoľvek riešenie, ktoré potrebujú, eliminujú potrebu spoliehať sa na externé riešenia ohrozujúce bezpečnosť. Jednotlivci môžu vytvárať riešenia po konzultácii alebo v spolupráci s oddelením IT, čím sa zabezpečí väčší prehľad, spolupráca a zmiernenie rizík.
9. Nedostatok vývojárov
Podľa PMI považuje 86 % riadiacich pracovníkov v oblasti IT nedostatok softvérových vývojárov za najvýznamnejšiu prekážku digitálnej transformácie ich podniku. Dopyt po kvalifikovaných pracovníkoch v technologickom priemysle sa neobmedzuje len na USA, keďže celosvetový nedostatok talentov dosiahol 40 miliónov kvalifikovaných pracovníkov. Šokujúce je, že do roku 2030 sa očakáva nárast tohto počtu na 85,2 milióna.
V dôsledku tohto nedostatku čelia spoločnosti na celom svete perspektíve, že v dôsledku nedostupnosti kvalifikovaných odborníkov prídu o závratných 8,4 bilióna USD príjmov. Tieto čísla poukazujú na naliehavú potrebu riešiť nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a rozvíjať viac talentov, aby sa splnili rastúce požiadavky technologického priemyslu.
Medzi ďalšie výhody no-code programovania patria:
- Rýchlejší vývoj aplikácií
- Zlepšenie obchodných funkcií
- Vysokokvalitný výstup
- Menej alebo žiadne nevyriešené úlohy
Programovanie bez kódu podporuje inovácie, ktoré sú v súčasnosti absolútne potrebné. Podniky, ktoré neinovujú dôsledne, majú tendenciu zaostávať. Inovácie totiž podporujú rast príjmov, zlepšujú skúsenosti zákazníkov a urýchľujú vývoj nových produktov/služieb. (Zdroj: Gartner)
Zhrnutie
No-Code a Low-Code sú budúcnosťou vývoja softvéru. V nadchádzajúcich časoch budú čoraz viac aplikácií vyvíjať občania vývojári pomocou platforiem no-code a low-code, pričom budú zabezpečovať požadované riadenie vývoja v rámci podnikových funkcií.
Ide o správne smerovanie nielen pre firmy pri snahe zefektívňovať svoje procesy, ale ja pre jednotlivcov pri nastavení budúceho kariérneho smerovania.