15 dôvodov prečo „ísť do no-code riešenia

Počet organizácií, ktoré sa orientujú na no-code metódy vývoja, rýchlo rastie. Prečo? Nedávne štúdie ukazujú, že 84 % spoločností sa už prispôsobilo low-code no-code nástrojom, aby pokryli technologickú medzeru vzniknutú nedostatkom vývojárov.

Počet organizácií, ktoré sa orientujú na no-code metódy vývoja, rýchlo rastie. Prečo? Nedávne štúdie ukazujú, že 84 % spoločností sa už prispôsobilo low-code no-code nástrojom, aby pokryli technologickú medzeru vzniknutú nedostatkom vývojárov.

Je teda low-code no-code budúcnosťou vývoja? Skôr než sa pustíme do podrobností, začnime od základov.

Čo je to no-code vývoj?

No-code alebo „vizuálny vývoj“ je nový spôsob tvorby softvérových systémov, ktorý umožňuje vývoj softvéru ľuďom bez skúseností s kódovaním. 

Na vytvorenie aplikácie sa často používajú vizuálne komponenty. To používateľom uľahčuje rýchle vytváranie, testovanie a nasadzovanie aplikácií bez manuálnej námahy! 

Čo je low-code vývoj?

Low-code development je metóda vývoja softvéru, ktorá využíva grafické používateľské rozhrania a low-code platformy na rýchle a jednoduché vytváranie aplikácií a obchodných riešení.  Tento prístup umožňuje vývojárom vytvárať aplikácie rýchlejšie.

Jedna vec je istá, vývoj bez kódu a mení spôsob, akým spoločnosti vyvíjajú aplikácie! 

Je to nákladovo efektívny spôsob, ako rýchlo vytvárať aplikácie a zároveň poskytovať spoločnostiam vlastnosti a funkcie, ktoré potrebujú. Nielen to, ale umožňuje spoločnostiam byť kreatívnejšími a rýchlo iterovať na základe spätnej väzby od používateľov a údajov o používaní. 

Prečo je low-code a no-code budúcnosť? 

No-Code/Low-Code platformy ponúkajú celý rad výhod, ktoré z nich robia budúcnosť vývoja softvéru. 

Tu je 15 dôvodov, prečo je no-code low-code budúcnosťou:

1. Kratší čas vývoja

Jednou z najvýznamnejších výhod no-code/low-code vývoja je, že si vyžaduje výrazne kratší čas na vytvorenie aplikácií a webových stránok. Vývojári totiž nemusia na vytvorenie aplikácií vypisovať zdĺhavý kód. Ide skôr o vizuálnu konfiguráciu rôznych elementov, processov a ich správneho previazania takou formou aby dávali zmysel. 

2. Nákladovo efektívne

Vývoj bez kódovania je výrazne nákladovo efektívnejší ako tradičné kódovanie. Vývojári totiž nemusia na kódovanie aplikácií a webových stránok najímať drahých vývojárov. No-code tooly sa dajú naučiť za výrazne kratší čas než klasický coding a preto sa aj menej technicky zdatný užívatelia môžu naučiť tento spôsob vývoja. Klasickí programátori sa pritom môžu sústrediť na komplexnejsie úlohy. 

Vďaka no-code/low-code môžu vývojári dosiahnuť rovnaké výsledky za zlomok nákladov.

3. Potrebujete menej znalostí kódovania

No-Code/Low-Code platformy sú navrhnuté tak, aby znížili množstvo znalostí kódovania potrebných na vývoj aplikácií, čo umožňuje menej skúseným vývojárom vytvárať webové a mobilné aplikácie bez toho, aby si najímali tím špecialistov. Tento bod úzko súvisí s predchádzajúcim v tom, že určité princípy programovania sú a budú vždy potrebné avšak pri no-code prístupe sa vývojár nemusí učiť presne ako sa píše kód, ktorý má robiť určitú funkciu, ale stačí mu len poznať elementy a procesy ktoré danú funkcionalitu spolu vytvoria a no-code tool im ten kód v podstate vygeneruje. 

4. Zvýšená produktivita

Vývoj bez kódovania zvyšuje produktivitu tým, že umožňuje vývojárom sústrediť sa na dizajn a používateľský zážitok namiesto toho, aby sa starali o písanie dlhých riadkov kódu. To pomáha vývojárom vytvárať lepšie a intuitívnejšie aplikácie a webové stránky.

5. Jednoduchšia údržba

No-code/low-code vývoj uľahčuje údržbu aplikácií a webových stránok. Všetky komponenty aplikácie sú totiž vizuálne a ľahko pochopiteľné. To pomáha vývojárom rýchlo identifikovať akékoľvek problémy a čo najskôr ich opraviť.

6. Zvýšená efektivita

No-Code/Low-Code platformy umožňujú vývojárom vytvárať aplikácie s menším množstvom zdrojov a za kratší čas, čo organizáciám umožňuje rýchlejšie a efektívnejšie nasadzovanie aplikácií. No-Code navyše zlepšuje aj tzv “iteratívnosť” vývoja, čiže to ako vývojár spolupracuje so svojím zadavateľom, alebo vlastníkom projektu. 

7.  Zvýšená angažovanosť používateľov

Vďaka vývoju bez kódu/low-code môžu vývojári vytvárať aplikácie, ktoré sú pre používateľov pútavejšie. Používateľské rozhranie je totiž jednoduchšie a ľahšie sa používa. To pomáha udržať používateľov vo väčšej angažovanosti a podporuje väčšiu interakciu s aplikáciou.

8. Jednoduchosť

Platformy No-Code/Low-Code sú navrhnuté tak, aby boli jednoduché na pochopenie a používanie a umožňovali používateľom rýchlo vytvárať aplikácie bez toho, aby sa museli učiť zložité kódovacie jazyky. Vďaka tomu sú ideálne na vytváranie aplikácií bez toho, aby si vyžadovali veľké množstvo technických znalostí.

9. Jednoduchosť používania

Používatelia platforiem No-Code/Low-Code môžu rýchlo vytvárať aplikácie bez toho, aby sa museli učiť zložité kódovacie jazyky, pretože tieto platformy sú vytvorené tak, aby boli jednoduché na pochopenie a používanie. Z tohto dôvodu sú ideálne na vývoj aplikácií bez veľkých technologických znalostí.

10. Zníženie miery zlyhania

Veľké projekty sa rúcajú v ohromujúco vysokej miere. Stretávajú sa s ťažkosťami v dôsledku vysokých nákladov, prísnych harmonogramov a nejasných noriem. Podniky to môžu napraviť zavedením nízkokódového vývoja aplikácií. Zrýchľuje prácu bez potreby najímať nákladných IT špecialistov. Výrazne znižuje mieru zlyhania, ktorá je ďalej spojená s výdavkami alebo prekročením časového harmonogramu. 

Navyše, keď si firma vytvorí aplikáciu sama, odstráni sa aj možnosť zlyhania.

11. Rýchly vývoj

Časy, keď programátori písali dlhé programy a riadky kódu, sú dávno preč. Tieto časti kódu by potom po vytvorení prešli A/B testom, ktorý by preukázal ich účinnosť.

Používateľ teraz vďaka low-code platformám a aplikáciám presne vidí, čo je potrebné do aplikácie zahrnúť a čo nie. Rýchle testovanie prototypov šetrí čas, znižuje náklady a otvára viac možností na štúdium.

12. Prepojenie

Svet prešiel výraznými zmenami v dôsledku sociálnych médií, inteligentných technológií, strojového učenia, umelej inteligencie a veľkých objemov dát. Každá spoločnosť si musí vytvoriť svoju stopu. Na dosiahnutie tohto cieľa musia byť prepojené údaje, zariadenia, ľudia a postupy. Ideálny rámec na integráciu aplikácií a zabezpečenie hladkej interoperability poskytuje low-code. Je kompatibilný aj s programami na ukladanie údajov v cloude.

13. Možnosti prispôsobenia

No-code/low-code vývoj umožňuje spoločnostiam aj väčšiu kreativitu, pokiaľ ide o ich aplikácie. Spoločnosti môžu pomocou tohto typu vývoja vytvárať jedinečné aplikácie, ktoré sú prispôsobené ich špecifickým potrebám a požiadavkám. 

14. Vysoká škálovateľnosť

No-code/low-code vývoj umožňuje spoločnostiam rýchlo iterovať a inovovať na základe spätnej väzby od používateľov a údajov o používaní. Vďaka tomu môžu spoločnosti ľahšie udržať náskok pred konkurenciou a vytvárať čo najlepšie produkty.

15. Jednoduché učenie

Jedným z hlavných dôvodov, prečo je low-code budúcnosťou, je to, že sa relatívne ľahšie učí ako iné metódy kódovania. Na internete môžete bez námahy nájsť výukové programy a zdroje, aby ste mohli začať. K dispozícii je aj množstvo online platforiem bez kódu/low-code, ktoré vám pomôžu rýchlo vytvárať aplikácie.

Okrem toho je tu všetko prispôsobiteľné meniacim sa požiadavkám. Takmer nič nie je závislé!

Poďme spolu niečo nové vytvoriť. 

Napíšte nám

Si na skvelej ceste zapísať sa do skvelého newslettra.

ODOBERAJ NÁŠ NEWSLETTER

Ďakujeme za záujem odoberať náš newsletter.